Правовий захист громадян України за кордоном

Окрім правової допомоги в урегулюванні спадкових справ, ускладнених «іноземним елементом», що є пріоритетним напрямком у діяльності СПК, в спектр послуг СПК також входить ведення інших справ, пов’язаних із захистом майнових і особистих немайнових прав та законних інтересів українських фізичних і юридичних осіб за кордоном. Недопущення їх дискримінації у порівнянні з громадянами країни перебування, як з боку зарубіжних державних інституцій, так і з боку окремих приватних осіб, є важливим статутним завданням СПК, особливо в умовах посилення міграційних процесів в Україні, коли мільйони українців з тих чи інших причин, насамперед, з метою працевлаштування, виїздять в інші країні.

В коло інтересів СПК по наданню кваліфікованої правової допомоги в зазначеній галузі шляхом застосування правових механізмів, передбачених законодавством іноземної держави, двосторонніми та багатосторонніми договорами за участю України, зокрема, Європейської конвенції про правовий статус трудящих-мігрантів, ратифікованої Україною у 2007 р., входять компенсаційні та пенсійні справи, справи по витребуванню страхових виплат, а також банківських вкладів, сімейні справи та ін. У разі потреби СПК веде ці справи в іноземних судах за допомогою своїх зарубіжних ділових партнерів.

Отримання компенсаційних виплат

Цей вид послуг СПК надає при надходженні звернень з проханням допомогти отримати компенсацію у разі травмування, каліцтва, професійного захворювання чи загибелі громадянина України в період його праці за кордоном. В першому випадку СПК діє в інтересах потерпілого, у другому – в інтересах найближчої родини загиблого.

У таких справах СПК в першу чергу з’ясовує, чи реальна справа взагалі, і якщо так, то на який приблизно розмір компенсації можна розраховувати, та на яких умовах справа буде вестися за кордоном.

Такого роду справи, як правило, вимагають доведення вини роботодавця у судовому порядку і є особливо складними в тих випадках, коли травмований або загиблий працював нелегально, і роботодавець заперечує факт використання праці мігранта. Але навіть за таких обставин СПК не раз домагалася успіху завдяки своїм фаховим діям, наприклад, в таких країнах, як Італія, Португалія, Іспанія, Чехія, Польща.

Отримання пенсійних виплат

Не зважаючи на те, що Україною укладено близько двох десятків міжнародних договорів, регулюючих у цілому на належному рівні відносини у галузі соціального забезпечення, в тому числі з країнами, де перебуває багато українських трудових мігрантів, до СПК іноді надходять звернення з проханням проконсультувати і надати правову допомогу у вирішенні питань, пов’язаних із призначенням та отриманням пенсії з-за кордону, зокрема, щодо виплати пенсій неповнолітнім дітям та допомоги родині після втрати годувальника-трудового мігранта.

У разі смерті в таких країнах як Канада та Велика Британія пенсіонера-резидента, що залишив законну дружину в Україні, СПК успішно вирішує у відповідних зарубіжних пенсійних фондах питання про призначення довічної вдовиної пенсії.

Витребування страхових виплат

Якщо громадянин України, працюючи чи навчаючись за кордоном, придбав там страховий поліс у приватній фірмі або застрахувався в державному соціальному закладі, і страхувальник у разі настання страхового випадку необґрунтовано затягує терміни виплати або взагалі відмовляє у виплаті за страховим полісом, то СПК у разі звернення зацікавлених осіб детально інформує їх про порядок оскарження таких дій страхувальника і на їх прохання надає практичну правову допомогу в урегулюванні спору у компетентних органах, у тому числі в судах відповідної іноземної держави.

Правова допомога охоплює вирішення спорів, що виникають в сфері різноманітних видів добровільного і обов’язкового страхування (страхування життя і здоров’я, страхування від нещасних випадків, страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів тощо).

Витребування банківських вкладів

У разі звернення осіб, які мають законні підстави претендувати на банківські вклади за кордоном після смерті їх власників, СПК за наявності у цих осіб певної конкретики щодо місця знаходження вкладу і на підставі виданої ними довіреності може кваліфіковано і конфіденційно здійснити всі необхідні формальності по пошуку і витребуванню вкладів. Це може стосуватися, наприклад, не витребуваних протягом 60 років рахунків в швейцарських банках, список власників яких періодично публікується на спеціальному сайті.

Допомога в галузі сімейного права

СПК надає консультаційну і практичну правову допомогу у всіх питаннях, пов’язаних зі шлюбно-сімейними відносинами, ускладненими «іноземним елементом». Складність правового регулювання тут часто-густо виникає за наявності суперечностей між нормами сімейного права двох, а інколи і декількох держав. Із завданням бути надійним радником і помічником у подоланні цих колізій СПК успішно справляється. В спектр послуг СПК входить, зокрема, правова допомога:

— при укладенні шлюбу з іноземцями;

— при розірванні шлюбу з іноземцями в адміністративному (в органах РАЦС) чи судовому порядку;

— при підготовці проектів шлюбних контрактів за участю іноземців;

— при вирішенні спорів щодо виховання та місця проживання дітей і розподілу майна між подружжям, одним з яких є іноземець;

— при вирішенні аліментних справ миром або в українському чи іноземному суді.